neděle 20. května 2012

Korupční týden a mimozemšťan Klaatu

Několik menších korupčních skandálu zcela zastínilo zatčení a obvinění prince korupce Davida Ratha. Internet rychle nasál protikorupční atmosféru a zalil čitatele velkým množství článku. Některé žasnou nad tím jak se to mohlo stát. Z jiných čiší zuřivost a dlouhodobá naštvanost jejich autorů. Najdete i několik konspiračních teorií a opomenout nelze ani větší množství vtipů a vtipných průpovídek na toto téma.

Celá kauza pro mě není překvapením. Patřím k lidem, kteří jen na prasknutí nějaké velké kauzy prostě už delší dobu čekali. Přesto tahle nenadálá situace u mě evokovala nové zajímavé otázky:

Jakou vládu bychom chtěli mít?
Kdo by náš národ měl vést, reprezentovat a zastupovat?

Kupodivu podobnou otázku si klade i astro-bioložka Helen z filmu Den, kdy se zastavila Země. Mimozemšťan Klaatua který přichází na planetu Zemi se chce setkat se zástupci lidí. Za kým ho má ale Helen přivést?

Překvapilo mě jak těžké je na takovou jednoduchou otázku odpovědět. Je jasné, že současní politici to být nemohou. Nikdo jim nevěří a pro styk s mimozemskou civilizací nemají dostatečnou průpravu. Nedomluví se ani mezi sebou natož s jinou civilizací. Tak kdo by to měl být? Ve filmu to nakonec Helen řeší tak, že Klaatua zavede za svým profesorem Jacobem Barnhardtem, který získal Nobelovu cenu. Prostě myslitel na nejvyšší úrovni. Ale co u nás? Existují ještě nějací takoví lidé, nějací velcí myslitelé?

Myslím že odpověď na původní otázku je tedy už vyřešena v desítky let staré filmové předloze (1951). Reprezentovat, vládnout a určovat cíl naší malé evropské země by měli odborníci. Všichni si jistě vzpomeneme na úřednickou vládu Jana Fishera. Jde o takovou malou vlašťovku, kterou by stálo zato přilákat do našich domovů na stálo. Volit vládu nepolitickou, odbornou. Dát větší prostor odborníkům a nepolitickým uskupením. A hlavně, hledat současné myslitele českého národa.

A teď, zpátky mezi barbary. . . . Usekněte ruku všem kteří kradli . . . . . :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat