úterý 15. prosince 2009

Ekologie jako moderní náboženství

Poslední dobou kam se podívám, tam najdu nějakou spojitost s ekologií. Ekologická auta, domy, architektura, energie, paliva, zařízení, materiály, plodiny a dokonce i ekologická multimédia. Ve své podstavě v každé složce lidské činnosti lze najít něco, co může být s ekologií nějak spojováno. Občas mě to až zaráží, kolik věcí jsme my a naši předci dělali po stovky let špatně. Jako by snad ani nikdo o přírodě po stovky let nic nevěděl. Hodně o ekologii poslední dobou přemýšlím a často začínám mýt dost smíšené pocity. A tak jsem nedávno narazil i na jednu zajímavou otázku. Není náhodou ekologie jakýmsi novým náboženstvím?

Zdá se vám tohle tvrzení dost šílené? Možná ano, možná ne. Ale kde začít? Nejdřív jsem hledal definici náboženství. A našel jsem jich hned několik. Mělo to však malý háček. Každá byla vlastně jiná. Asi nejvíc definicí pohromadě a další spojitosti ohledně náboženství jsem samozřejmě našel ve Wikipedii. Dočtete se tam například, že náboženství dnes může znamenat:

 • Obecně (v jednotném čísle) praktický i reflektovaný vztah člověka nebo určitého společenství k tomu, co je přesahuje a na čem závisí.
 • Určitý kulturní a společenský systém, v němž se tento vztah projevuje a uskutečňuje.
 • V židovsko-křesťanském prostředí se náboženství často ztotožňuje s (náboženskou) vírou, tj. s očekáváním a nadějí do budoucnosti.
 • V přeneseném smyslu může „náboženství“ znamenat i jakoukoli jinou absolutní životní orientaci, jíž se člověk cítí vázán.
Pořád jsem si ty věty předčítal a snažil si pod nimi představit současný svět ve vztahu k ekologii. Nebyl to zas až takový problém. Pod každou z těch vět si dokážu poměrně jednoduše představit souvislosti se současnou společností a jejím přístupem k ekologii. Navíc ekologie má i další klasické rysy náboženství. Má svoje zastánce a odpůrce. Má své naprosto oddané fanatiky. Snaží se z nás vychovat lepší lidi. Snaží se nás vést k lepší budoucnosti. Snaží se nás upozornit na naše chyby a problémy. No nejsou tohle jasné znaky náboženství? Jediné co mě tam chybí k absolutní dokonalosti je nějaký ten bůh. Ale existují i náboženství kde nehraje ústřední roli bůh. Mimochodem nezdá se vám neustálé mluvení o ekologii takovým malým vymýváním mozků, která známe z některých kultů/náboženství? Přiznávám, že tohle už jsem vážně přehnal!

Na druhou stranu nezdá se vám, že tohle ekologické šílenství nemá zas až tak daleko k tomu, čemu dnes říkáme náboženství. Není náhodou možné, že se nám do podvědomí pomalu vkrádá další kult, který sice není prvotně jako kult/náboženství vnímán, ale ve skutečnosti má všechny jeho klasické rysy. Doufám, že se mýlím. Doufám, že to mám jen v hlavě trochu pomotané. Protože pokud ne, tak bychom se měli všichni pomalu začít bát. Ekologie je totiž přítomna všude kolem nás. Naše děti jsou denně konfrontovány s tím, jak mají žít v souladu s ekologickými pravidly naší společnosti. Začínají se přijímat zákony, které ekologii podporují a které nám říkají co je a co není ekologické. Ekologie pomalu a s nevtíravým úsměvem na rtech proniká do našich domovů a stává se naší nedílnou součástí. Možná si řeknete, není nic špatného na snaze pomoci přírodě. Kdo ale pak pomůže nám? Čekám na vaše názory a vaši odpověď na otázku zda i podle vás JE nebo NENÍ ekologie novým celosvětovým náboženstvím.


Fanatica by ~KissingTheDawn on deviantART

2 komentáře:

 1. Ne, ekologie není náboženství, je to věda o vztahu organismu a prostředí. To, o čem mluvíte, je ekologismus a ideologie, přirozená lidská tendence povýšit něco na pravidlo, modlu a bez ohledu na okolnosti tomu sloužit.
  Ostatně něco podobného už bylo napsáno ohledně Vědy. Ideologie vědeckého světonázoru, povýšení praktické vědecké metody na metafyzický princip.
  Po pravdě, míň mi vadí ekologismus, než ekonomismus. Neviditelné ruce trhu nevěřím, viz. sekce "ekonomie" v mém blogu.

  OdpovědětSmazat
 2. RE: WU
  Ano fakticky máte pravdu. Ekologie je věda a to čem tady píšu je ekologismus. Bohužel v současné době si troufnu tvrdit, že lidé si neuvědomují rozdíl mezi těmito dvěma slovy a spojují je právě do jednoho celku. Tento článek měl být něco jako vyjádření obavy nad tím, že se pomalu přesouváme od vědy k ideologii.

  Ad Ekonomismu.
  Musím přiznat, že dívat se na ekonomii stejně jako se teď dívám na ekologii (tedy z pohledu ideologie) mě ještě moc nejde. Možná že je to tím, že pro mě osobně je to více zakořeněný systém než ekologie.

  Ad a neviditelná ruka trhu
  Věřím, že něco takového v jisté formě existuje. Nicméně podobu to má spíše drobné a zmrzačené ručičky. Spoléhat se na to, že tento princip bude fungovat i v době svalnatých nadnárodních pracek korporací je asi krátkozraké nebo spíš hodně idealistické.

  OdpovědětSmazat